banda1_AMOS-GUMULIRA_AFP_Getty-Images_malawi-schoolgirl Amos Gumulira/AFP/Getty Images

Africké ženy patří do čela

ZOMBA, MALAWI – Když mi bylo osm let, rodinný přítel mému otci řekl, že si myslí, že je mi předurčeno být vůdkyní. Táta mi nikdy nedovolil na onen opojný postřeh zapomenout a díky jeho vytrvalému povzbuzování jsem si nenechala ujít žádnou příležitost, abych proroctví našeho přítele naplnila. Za značnou část svého úspěchu dnes vděčím svému zesnulému otci, který ve mne neochvějně věřil.

Většina afrických dívek bohužel tolik štěstí nemá. Mnohé mají vůdčí schopnosti, ale společenské, politické a ekonomické překážky jejich potenciál maří. Platí to obzvlášť pro dívky na africkém venkově, kde se proti jejich příležitostem spikly chudoba, zneužívání a tradice.

Výmluvným příkladem je příběh Chrissie, mé kamarádky z dětství. V malawské vesnici, kde jsem vyrůstala, byla Chrissie hvězdná žákyně. Ze střední školy ale odešla, protože si její rodina nemohla dovolit platit měsíční školné ve výši 6 dolarů. Než bylo Chrissie 18 let, byla vdaná a měla dítě; nikdy neopustila vesnici, ve které jsme se narodily.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/di7SQoOcs