antibiotics David Poller/ZumaPress

Squashing the Superbugs

LONDÝN – Současná antibiotika se stávají čím dál více neefektivní, nejen v boji s běžnými chorobami jako je zápal plic či záněty močového ústrojí, ale také v léčbě škály infekcí jako je tuberkulóza a malárie, u kterých roste riziko, že se opět stanou neléčitelnými. S nedávným odhodláním lídrů G-7, které vyjádřili v nedávné společné deklaraci, kde se zavázali s vypořádáním se s “antimikrobiální rezistencí“ (AMR), je na čase, aby se do boje na další úrovni dala inkluzivnější G-20 – v čele s Čínou, která skupině poprvé předsedá.

Selhání v adresování AMR ovlivní každého, bez ohledu na jejich národnost nebo úroveň rozvoje jejich země. Do roku 2050 by mohlo zemřít deset milionů lidí v důsledku AMR, oproti 700 000 k dnešnímu dni, kdy jen Čína a Indie čítá zhruba milion trpících. V té době bude ztraceno již zhruba 100 trilionů dolarů z globálního HDP.

Žádná strategie G-7, jakkoliv dobře připravená, nemůže uspět bez zahrnutí zbytku mezinárodního společenství. Koneckonců, když infekce cestuje se svými nositeli, platí to i pro rezistenci, což znamená, že jediné řešení pro AMR je sdílené. Proto souhlasili členové Světové zdravotnické organizace s implementací “globálního akčního plánu pro AMR“ a vyzvali OSN ke svolání setkání politických lídrů na nejvyšší úrovni v roce 2016.

https://prosyn.org/hAqUuhocs