2

Populizmus pod hrozbou střelby?

VARŠAVA – Důsledkem „neliberální“ kontrarevoluce maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána a předsedy polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského jsou prozatím tvrdé zásahy proti nezávislému soudnictví, veřejnoprávním médiím, a v případě Orbánovy vlády dokonce soukromým univerzitám, například budapešťské Středoevropské univerzitě. Teď je ale zřejmé, že pod kontrolu jedné politické strany se může dostat i vojsko. PiS v Polsku uskutečňuje revoluční reorganizaci armády, jaká nemá obdoby od zavedení komunistické vlády.

Nedávné komuniké ministerstva obrany odhaluje celkový rozsah změn, jež PiS požaduje, jakož i jejich politická východiska. „Ministr obrany Antoni Macierewicz provedl dalekosáhlé personální změny na nejvyšších úrovních v operačních jednotkách, spočívající ve výměně důstojníků dosazených Občanskou platformou,“ uvádí komuniké. „V generálním štábu zasahují tyto změny 90 % velitelských pozic a ve vrchním velení 82 %.“

Kaczyńského tvrzení, že čerstvě odvolaní důstojníci byli spojeni s Občanskou platformou (bývalou vládnoucí stranou), je zcela nepodložené. Na jeho absurditu po svém vlastním šokujícím odvolání poukázal Mirosław Różański, generální velitel polských ozbrojených sil: „První hvězdu jsem dostal od prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, druhou od Lecha Kaczyńského a třetí od Bronisława Komorowského.“ K Občanské platformě patřil jen Komorowski.

Současně Macierewicz vojenským důstojníkům zakázal přímý písemný styk s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přestože prezident je podle polské ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil a Duda dosud věrně plnil všechny Kaczyńského příkazy.