2

Populizmus pod hrozbou střelby?

VARŠAVA – Důsledkem „neliberální“ kontrarevoluce maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána a předsedy polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského jsou prozatím tvrdé zásahy proti nezávislému soudnictví, veřejnoprávním médiím, a v případě Orbánovy vlády dokonce soukromým univerzitám, například budapešťské Středoevropské univerzitě. Teď je ale zřejmé, že pod kontrolu jedné politické strany se může dostat i vojsko. PiS v Polsku uskutečňuje revoluční reorganizaci armády, jaká nemá obdoby od zavedení komunistické vlády.

Nedávné komuniké ministerstva obrany odhaluje celkový rozsah změn, jež PiS požaduje, jakož i jejich politická východiska. „Ministr obrany Antoni Macierewicz provedl dalekosáhlé personální změny na nejvyšších úrovních v operačních jednotkách, spočívající ve výměně důstojníků dosazených Občanskou platformou,“ uvádí komuniké. „V generálním štábu zasahují tyto změny 90 % velitelských pozic a ve vrchním velení 82 %.“

Kaczyńského tvrzení, že čerstvě odvolaní důstojníci byli spojeni s Občanskou platformou (bývalou vládnoucí stranou), je zcela nepodložené. Na jeho absurditu po svém vlastním šokujícím odvolání poukázal Mirosław Różański, generální velitel polských ozbrojených sil: „První hvězdu jsem dostal od prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, druhou od Lecha Kaczyńského a třetí od Bronisława Komorowského.“ K Občanské platformě patřil jen Komorowski.

Současně Macierewicz vojenským důstojníkům zakázal přímý písemný styk s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přestože prezident je podle polské ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil a Duda dosud věrně plnil všechny Kaczyńského příkazy.

Už před těmito nedávnými změnami byly vztahy mezi civilní mocí a armádou od nástupu vlády PiS do úřadu v roce 2015 čím dál napjatější. Před převzetím moci partaj naznačila, že ministrem obrany bude jmenován Jarosław Gowin, umírněný bývalý ministr spravedlnosti ze strany Polsko společně, která je s PiS v koalici. Když ale nová vláda ohlásila složení kabinetu, namísto něj byl jmenován Macierewicz, jeden z nejextrémnějších polských politiků.

Macierewicz od nástupu do úřadu rozvíjí „smolenský kult“, který propaguje paranoidní blud, že za havárii letadla, při níž v roce 2010 společně s 95 dalšími lidmi zahynul Kaczyńského bratr, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, jsou zodpovědní předseda Evropské rady Donald Tusk a ruský prezident Vladimir Putin. Na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci Macierewicz havárii zmínil vedle ruských výbojů na Ukrajinu a do Gruzie jako „příklady ruské agrese“, kvůli nimž je NATO nepostradatelné. Vyzval NATO, aby pomohlo havárii vyšetřit, přestože byla už dávno prohlášena za nehodu. Není divu, že NATO nevzalo Macierewiczovu žádost vážně.

Krátce po nástupu do úřadu si Macierewicz vysloužil přezdívku „ministr národního odzbrojení“, když zrušil pečlivě dojednaný kontrakt na nákup 50 vrtulníků Caracal od výrobce Airbus Helicopters. Francouzský prezident François Hollande proto odvolal plánovanou cestu do Polska. Macierewicz poté reagoval prohlášením, že Polsko koupí nové vrtulníky ze Spojených států, avšak záhy nadnesl, že si Polsko nové vrtulníky vyrobí ve spolupráci s Ukrajinou anebo možná obnoví vyjednávání s Airbusem. Další diplomatickou ostudu způsobil, když nepravdivě obvinil Francii, že prodala dvě výsadkové lodi třídy Mistral do Egypta proto, aby je v rozporu s mezinárodními sankcemi doručil do Ruska.

Macierewicz také systematicky ponižuje polský vojenský personál. Jeho mluvčím a ředitelem jeho kanceláře je Bartłomiej Misiewicz, šestadvacetiletý bývalý lékárenský laborant bez vysokoškolského vzdělání. V prosinci 2015 Macierewicz pověřil Misiewicze vedením noční razie polské vojenské policie ve varšavském centru kontrarozvědky NATO – tato epizoda vyvrcholila vyšetřováním úřadu polského nejvyššího státního žalobce (který je však podřízen vládě).

Největší šok ale vyvolala událost, kdy Misiewicz navštívil armádní jednotky a od vojáků a důstojníků vyžadoval, aby mu salutovali a oslovovali jej „ministře“, což je pocta, jíž se lidem v jeho postavení obvykle nedostává. Když generál Waldemar Skrzypczak – bývalý velitel polských pozemních sil a Mnohonárodní divize střed-jih v Iráku – odmítl vyhovět, byl okamžitě vyhozen z Vojenského institutu zbrojní techniky.

Existuje jen jeden věrohodný důvod, proč je extremistovi typu Macierewicze svěřen tak významný post a proč je loajální prezident odříznut od armády: Kaczyński potřebuje někoho, kdo v případě potřeby nebude váhat s nasazením armády na potlačení veřejných protestů. Jak nedávno podotkl Radek Sikorski, který působil jako ministr obrany v předchozí vládě Občanské platformy: „Takové chování je charakteristické pro lidi, kteří se domnívají, že armádu lze využít k udržení moci.“

Obdobně Adam Michnik, šéfredaktor celostátního deníku Gazeta Wyborcza, obvinil současnou vládu PiS z uskutečňování „plíživého puče“ odpovídajícího její vlastní verzi „putinizmu“. Ostatně chceme-li pochopit, proč by politická strana měla usilovat o přímou kontrolu nad armádou, stačí se podívat na Rusko a Turecko.

Kaczyński ovšem povýšením Macierewicze na tuto úroveň vytvořil nové problémy sám sobě. Jako velekněz smolenského kultu se Macierewicz těší silné podpoře Radia Maryja, církevní rozhlasové stanice s velkým vlivem mezi katolickými extremisty. Díky podpoře od této základny je teď Macierewicz jediný představitel kabinetu, jemuž prochází neposlušnost vůči Kaczyńskému.

To bylo zřetelně vidět, když Macierewicz odpálil své nejčerstvější překvapení a podniká kroky k omezení polské úlohy v Eurocorps – integrované vojenské jednotce vybudované kolem jádra francouzsko-německé brigády. Kaczyński už dlouho volá po společné evropské obranné strategii, takže Macierewiczovo rozhodnutí naznačuje, že v PiS se děje něco zvláštního. Proč by Macierewicz při obavách Polska o národní bezpečnost potřeboval riskovat vztahy své země se spojenci tím, že odvolá 120 polských důstojníků Eurocorps, kteří jsou v současnosti umístěni ve Štrasburku?

Jedním pravděpodobným vysvětlením je, že po Macierewiczově decimaci důstojnického sboru má Polsko nedostatek důstojníků. Teprve se ovšem uvidí, jestli se vedení PiS snaží dosadit do armády své věrné, anebo manipuluje situaci tak, aby se opět chopilo moci, kterou získal Macierewicz.

Z angličtiny přeložil David Daduč