radsch2_CHANDAN KHANNAAFP via Getty Images_usprotestsjournalistgeorgefloyd Chandan Khanna/AFP via Getty Images

Američtí policisté musí přestat útočit na novináře

WASHINGTON – Není nijak překvapivé, že se novináři vydají do ulic, aby informovali o největších a nejrozsáhlejších protestech, které Spojené státy v posledních více než 50 letech zažily. Překvapivé však je, že se tam novináři setkávají s násilím a represemi ze strany policie jen kvůli tomu, že dělají svou práci.

Od začátku demonstrací proti systémovému rasismu a policejní brutalitě, které zachvátily USA po smrti George Floyda, došlo k více než 380 doloženým incidentům s použitím násilí vůči novinářům. Některé případy se týkají novinářů, kteří se zapletli do víru násilných protestů a výtržností, ale podle US Press Freedom Tracker jsou v převážné většině případů – kolem 80% – pachateli policisté.

Tato křiklavá porušení svobody tisku jsou tedy stejně rozšířená jako protesty samotné – zprávy o nich přišly ze 61 komunit v 33 státech USA. Policisté, kteří za těmito útoky stojí, nedokážou postupovat podle zákona a dodržovat americkou ústavu. Novináři, kteří se jasně identifikovali, předložili novinářské průkazy a disponovali profesionálním vybavením, byli přesto napadáni, zatýkáni a stali se i terčem střelby. Stanovení, nakolik byly tyto cílené útoky rozšířené, bude představovat klíčovou součást řešení obecnějšího problému policejní beztrestnosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/X7MsmYIcs