Polské hony na čarodějnice požírají své strůjce

VARŠAVA: Ovládněte minulost a budete ovládat i budoucnost. Po desetiletí oživovala tato orwellovská zásada komunismus. Nyní zapustila kořeny i v postkomunistickém Polsku. Ovšem antikomunistům ve vládě, jež tolik touží po jejím využití, se daří jen jediné, totiž zničit ty, co je podporovali.

Jen nedávno byl polský vicepremiér Janusz Tomaszewski propuštěn, protože zvláštní soudce odeslal jeho případ k „lustračnímu“ soudu. Tomaszewski byl a zůstal neohroženým mužem již z dob bývalé opozice a pravděpodobnost, že spolupracoval s komunistickou tajnou službou se zdá být jen mizivá. A sám popřel, že by kdy spolupracoval. Nicméně, musel resignovat, protože jeho kolegové z nejpravicovější ze všech pravicových stran, strany post-Solidarity, jenž jsou právě u moci, uzákonili, že každý, kdo by byl zvláštním soudcem byť jen obviněn (a to ještě před eventuálním uznání viny) musí opustit svoji práci ve vládě, parlamentu anebo u soudu.

Lustrace se staly v Polsku novým fenoménem. Parlament přijal tento kontroverzní zákon zhruba před rokem. Podle něj nyní lidé musejí veřejně prohlásit, zda-li před rokem 1990 spolupracovali s tajnými službami. Zvláštní soudce pak zkoumá pravdivost těchto prohlášení. Pokud někdo lhal, či existují nějaké nejasnosti, je případ postoupen zvláštnímu soudu. Ovšem jediný trest, který může být uložen, je nucená absence z veřejného života, a to jen na určitou dobu. Lidé, jež se mohou být tímto zákonem postiženi, jsou členové parlamentu, vlády, soudci a další právníci, kteří se lustraci dobrovolně podrobí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/c7Oom2V/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.