Polská křesťanská misie v Evropě

Minulý týden polský (exkomunistický) prezident vyzval k začlenění jasné zmínky o evropském křesťanském dědictví do připravované ústavy EU. Jiní dosud vyjadřovali touhu po takovém vyjádření jen septem. José Casanova vysvětluje, proč se Polsko otevřeně postavilo do přední linie.

Spojitost mezi křesťanstvím a evropskou civilizací se drolí. Západní Evropa je čím dál méně srdcem křesťanské civilizace. Nejdynamičtějsí formy křesťanství jsou dnes stále méně evropské. Přesto právě v tomto okamžiku katolické Polsko ,,znovu vstupuje do Evropy``.

Během let, kdy západoevropské společnosti procházely procesem sekularizace či vlastně ,,dechristianizace``, zažilo polské katolictví pozoruhodnou obrodu. Snahy komunistického režimu přervat vazby mezi katolickou církví a polským národem neuspěly. Shora vnucovaná sekularizace - v Sovětském svazu poměrně úspěsná - bídně selhala. Jako falesná se ukázala i naděje, že hospodářský rozvoj bude mít stejný sekularizační účinek jako na Západě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/U5exZ2v/cs;