V dresu lidských práv

PRAHA – Volbu Pekingu za pořadatele a hostitele Olympijských her 2008 provázely sliby čínské vlády, že dojde k viditelnému pokroku v úctě k lidským právům. Chápali jsme to jako podmínku, jejíž splnění bude Mezinárodní olympijský výbor vyžadovat. Právě tím letošní olympiáda mohla přispět k větší otevřenosti a respektu vůči mezinárodním normám lidských práv a svobod v hostitelské zemi.

Mají-li se naplnit slova Olympijské charty, prohlašující, že cílem olympismu je „zapojit sport do služby harmonického rozvoje člověka s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti,“ je zapotřebí, aby všichni olympionici měli možnost dozvědět se o skutečné situaci v Číně a svobodně poukázat na porušování lidských práv, kdykoli a kdekoli to bude v souladu s jejich svědomím. Vyzýváme Mezinárodní olympijský výbor, aby to umožnil.

Je nám cizí výklad Olympijské charty, podle něhož jsou lidská práva politickým tématem, o kterém se na olympijských sportovištích nesmí hovořit. Lidská práva jsou univerzálním a nezcizitelným tématem, vetknutým do mezinárodních lidskoprávních listin, jež podepsala i Čína, a překračujícím jak mezinárodní, tak domácí politiku i všechny kultury, náboženství a civilizace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Mb677qr/cs;