Water issues in Mexico Brent Stirton/Getty Images

Rovnice mezi vodním hospodářstvím a zdravím

LONDÝN – Jak zrychluje změna klimatu a její účinky zhoršují další geopolitické a rozvojové krize, úloha ochrany životního prostředí v zachování a zlepšování lidského blahobytu začala být naprosto zjevná. Její uznání je jádrem koncepce „planetárního zdraví“, která se zaměřuje na zdraví lidské civilizace a stav přírodních soustav, na nichž závisí.

Logika pojetí je jednoduchá: budeme-li se snažit zajistit rostoucí populaci lepší zdraví bez ohledu na zdraví a bezpečí našich přírodních zdrojů, nejenže nových posunů dosáhneme jen těžko, ale zvrátíme už dosažené pokroky. Při uplatňování koncepce se ale věci začnou komplikovat, zejména v přístupu k propletenci vodohospodářských služeb, zdraví a integrity ekosystémů.

Přinejmenším od roku 1854, kdy John Snow zjistil, že cholera v centru Londýna se šíří prostřednictvím kontaminované vody, lidé chápou, že znečištěná voda škodí našemu zdraví. Degradace sladkovodních ekosystémů často přináší nemoci, stejně jako ochrana či upevnění těchto ekosystémů zlepšuje zdravotní výsledky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/a5QPdGH/cs;

Handpicked to read next