Piráctví v Číně

BEIJING: Čína je nyní, jak se zdá, zemí notoricky známou pro korporativní piráctví. Kdyby měly mnohonárodnostní a rozvinuté země „Interpol“, který by vystopoval a zatýkal země obviněné z poskytování útočiště obchodnímu piráctví, zaujímala by Čína zcela jistě první místo v seznamu těch nejžádanějších, zejména kvůli nedostatečné ochraně práv na intelektuální vlastnictví. Bohužel je většina obvinění Číny pravdivá. Nikdo by je proto neměl ignorovat nebo předstírat, že skutečnost je jiná.

Je tato špatná pověst, jak někteří prohlašují, jakýmsi vnitřním obchodem „charakteristickým pro Číňany“ či „Asiaty“ obecně? Tchaj-wanci a Korejci byli viníky v 60. a 70. letech. Dnes jsou thajské společnosti obviněné z piráctví stejně často jako ty čínské. Ale korporativní piráctví není omezeno pouze na Asii. Izrael byl kdysi přezdíván „země jednoho disku“ – narážka na myšlenku, kdy byl jediný koupený CD-Rom nezákonně kopírován napříč celou zemí.

Piráctví by však nemělo být užito k označení ekonomických a či obchodních struktur celé země za kriminální. Místo toho by se na celou věc mělo hledět jako na problém, vyskytující se téměř celosvětově v zemích, které procházejí ranými stadii rozvoje. Plně fungující právní systém a – možná důležitější mentalita spojená s vládou zákonů, ve většině rozvojových zemích chybí, popřípadě jsou velmi primitivní. Podepsání dohody o právech na intelektuální vlastnictví a její začlenění do domácího právního systému má malý či dokonce žádný význam v případě, že se zpětná vynutitelnost zákonů v zemi míjí účinkem. Navíc posílení zákonů a legální sankce příliš pro lidi neznamenají, pokud nevlastní majetek. To by byl risk za cenu pokut či jiných sankcí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7riK9aP/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.