Německý ekonomický přelud

LONDÝN – Už 60 let jedna německá vláda za druhou usiluje o evropštější Německo. Teď však vláda kancléřky Angely Merkelové chce přetvořit evropské ekonomiky k obrazu Německa. To je politicky neprozřetelné a hospodářsky nebezpečné. Německá ekonomika, která v Evropě není ani zdaleka nejúspěšnější – jak se německý ministr financí Wolfgang Schäuble a další pyšní –, je dysfunkční.

Jistěže, Německo má své silné stránky: světově proslulé společnosti, nízkou nezaměstnanost a výborný úvěrový rating. Vyznačuje se ale také stagnujícími mzdami, vyčerpanými bankami, nedostatečnými investicemi, slabými přírůstky produktivity, katastrofálním demografickým vývojem a chudokrevným růstem výstupu. Jeho hospodářský model založený na „ožebračování sousedů“ – stlačování mezd s cílem subvencovat vývoz – by pro zbytek eurozóny neměl sloužit jako příklad hodný následování.

Ve druhém čtvrtletí roku 2014 se německá ekonomika smrštila a od světové finanční krize roku 2008 narostla o pouhých 3,6 % – o něco víc než ve Francii a Británii, ale oproti Švédsku, Švýcarsku a Spojeným státům tempem méně než polovičním. Od roku 2000 tamní roční růst HDP dosahuje jen 1,1 %, což zemi v 18členné eurozóně řadí na 13. místo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CMIm8Ft/cs;