Farmaceutické mýty

Výrobci léčiv nám chtějí namluvit, že prudce stoupající ceny léků na předpis jsou nezbytné, neboť musí pokrýt náklady na výzkum a vývoj – toto tvrzení naznačuje, že většinu peněz vydávají za výzkum a vývoj a že po zaplacení těchto nákladů jim zbudou jen skrovné zisky. Krácení cen by podle jejich slov zadusilo výzkum a vývoj a ochromilo inovace. Ve skutečnosti je to ale úplně jinak.

Velké farmaceutické firmy na výzkum a vývoj vydávají relativně málo – mnohem méně než na marketing a administrativu, ba dokonce méně, než kolik jim zbude na ziscích. Tak například, v roce 2002 činily tržby deseti největších amerických farmaceutických firem 217 miliard USD. Podle jejich vlastních údajů vydaly 14% tržeb na výzkum a vývoj. Víc než dvakrát tolik, úděsných 31%, však utratily za marketing a administrativu. A 17% jim zbylo jako zisky.

Většina farmaceutických společností slučuje ve výročních zprávách marketing a administrativu, přesto jedna vykázala, že 85% tohoto součtu bylo určeno na marketing. Za předpokladu, že tato cifra je zhruba stejná i u ostatních velkých společností – a jde o předpoklad odůvodněný –, pak na samotný marketing vydaly bezmála dvakrát víc, než kolik vyčlenily na výzkum a vývoj.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/o6pzJ52/cs;