Migrace v pohybu

LONDÝN – Organizace spojených národů v roce 2000 stanovila Rozvojové cíle tisíciletí (RCT), aby popohnala pokrok směřující k dosažení významných rozvojových met, například snížení chudoby, podpory genderové rovnosti a potlačování nemocnosti. Jedno klíčové téma však tvůrci RCT přehlédli: migraci. Naštěstí se zdá, že v rozvojové agendě pro období po roce 2015 světoví lídři tutéž chybu neudělají.

Přesvědčit svět, že si migrace zaslouží přední místo v agendě pro období po roce 2015, by měl už jen rozsah remitencí. Loni migranti z rozvojových zemí poslali svým rodinám odhadem 414 miliard dolarů – trojnásobek úhrnu oficiální rozvojové pomoci. Víc než miliarda lidí na takové prostředky spoléhá, že jim pomohou zaplatit vzdělávání, zdravotní péči, vodu a sanitaci. A jako by to nestačilo, remitence mají důležité makroekonomické přínosy, neboť zemím dávají možnost zaplatit nezbytný import, dostat se na soukromé kapitálové trhy a splnit podmínky pro nižší úrokové sazby u suverénního dluhu.

Mnoha přínosy migrace se však plýtvá. Finanční zprostředkovatelé si v průměru strhávají 9 % remitencí, z loňských výdělků migrantů v celkové odhadované výši 49 miliard dolarů. Nenasytní náboroví zprostředkovatelé, kteří si často nechávají třetinu migrantovy výplaty, vyvádějí další miliardy. Nevyčíslitelnou daň na lidech si přitom vybírají převaděči a obchod s lidmi, vykořisťování a diskriminace.

https://prosyn.org/bC5A0pEcs