3

Je občanství právo?

MELBOURNE – Měla by mít vaše vláda možnost odejmout vám občanství?

Ve Velké Británii má vláda od roku 1918 pravomoc zrušit občanství naturalizovaným Britům. Až do teroristických útoků na londýnský dopravní systém v roce 2005 se však toto právo zřídkakdy uplatňovalo. Od té doby nicméně britská vláda zrušila občanství 42 lidem, včetně 20 případů v roce 2013. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová prohlásila, že občanství je „výsada, nikoliv právo“.

Většina z 42 potrestaných lidí měla dvojí občanství. Mohamed Sakr ho však neměl. Jeho rodiče přijeli do Británie z Egypta, avšak on egyptským občanem nebyl. Tím, že ho britská vláda zbavila občanství, se tedy stal člověkem bez státní příslušnosti.

Sakr se proti tomuto rozhodnutí odvolal ze Somálska, kde v té době bydlel. Jeho argumenty byly silné, poněvadž britský Nejvyšší soud později v jiném případu konstatoval, že vláda nemá právo učinit z občana člověka bez státní příslušnosti. Sakr však ve svém odvolání nepokračoval – zřejmě kvůli obavám, že používáním mobilního telefonu vyzradí svou polohu americkým zpravodajským službám. O několik měsíců později zahynul v Somálsku při útoku amerického bezpilotního letounu.