Existuje právo na odtržení?

BARCELONA – Evropská unie spojila 28 zemí v užší politický a hospodářský svazek. Paradoxně však také vytvořila prostor pro úvahy o odtržení některých jeho částí.

Nezávislost malého státu stojícího mimo politické a hospodářské uskupení, jako je EU, by dnes byla riskantní. Uvnitř EU jsou však bariéry mezi státy – a tím i ekonomická a politická rizika nezávislosti – nižší.

Vezměme si například Skotsko, kde 18. září proběhne referendum o nezávislosti. Jeho konání je výsledkem drtivého vítězství Skotské národní strany ve volbách do skotského parlamentu v roce 2011. Britský premiér David Cameron se vyslovil proti tomu, aby Skotsko opustilo Spojené království, ale nestaví se proti konání referenda. Průzkumy veřejného mínění pořízené poté, co vešla ve známost formulace otázky („Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?“), naznačují, že „ano“ pravděpodobně jasnou většinu nezíská.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dU6F3ny/cs;