Americké bezpilotní dilema

PRINCETON – Fajsal ibn Alí Džabr minulý měsíc ze svého domova v Jemenu odcestoval do Washingtonu, aby se zeptal, proč bezpilotní letoun Spojených států vypálil smrtící střely na jeho švagra, duchovního, který otevřeně hovořil proti al-Káidě. Při útoku byl zabit i Džabrův synovec, policista, který přijel, aby svému strýci nabídl ochranu.

S Džabrem se sešli zástupci kongresu a představitelé vlády a vyjádřili mu sice soustrast, ale žádné vysvětlení nepředložili. USA ani nepřiznaly, že udělaly chybu.

Týden nato se generál Joseph F. Dunford, velitel USA a NATO v Afghánistánu, omluvil za útok bezpilotního stroje, takzvaného dronu, který v afghánské provincii Helmand usmrtil dítě a vážně zranil dvě ženy. Incident byl obzvlášť nemilý, neboť časově kolidoval se snahami dosáhnout dohody o zbytkovém rozmístění amerických jednotek v Afghánistánu po plánovaném odchodu zahraničních bojových sil v roce 2014. Afghánský prezident Hamíd Karzáí zmínil civilní oběti zapříčiněné americkými silami jako důvod k nepodepsání dohody. „Už roky,“ uvedl Karzáí v projevu proneseném po útoku, „jsou pod záminkou války proti teroru zabíjeni naši lidé a ničeny jejich domy.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nCKm0gs/cs;