37

Etika v Gaze

MELBOURNE – Je vojenská akce Izraele v Gaze morálně obhájitelná?

Na tuto otázku existuje několik možných odpovědí. Některé závisejí na odpovědích na předchozí otázky o založení státu Izrael, o okolnostech vedoucích k tomu, že se z mnoha Palestinců stali uprchlíci, a o zodpovědnosti za nezdar předchozích snah dosáhnout mírového řešení. Odložme však stranou tyto otázky – které byly probádány do velké hloubky – a zaměřme se na morální problémy, jež tato nejnovější vlna nepřátelství vyvolala.

Bezprostředním spouštěcím mechanismem současného konfliktu bylo zavraždění tří židovských teenagerů v Hebronu na západním břehu Jordánu. Izrael obvinil z činu Hamás a zatkl na západním břehu stovky členů tohoto hnutí, ačkoliv nikdy nevysvětlil, na čem své obvinění zakládá.

Izraelská vláda možná využila ohavné vraždy jako záminky k tomu, aby vyprovokovala Hamás k reakci, která Izraeli posléze umožní obsadit a zničit tunely, jež Hamás vykopal z Gazy do Izraele. Ačkoliv izraelští představitelé tvrdí, že je rozsah a důmyslnost odhalených tunelů překvapily, izraelská armáda už před více než rokem informovala o tunelech vládu a ta založila speciální společný tým, který se měl zabývat otázkou, jak se k existenci tunelů postavit.