Severní Korea: riziko, nebo příslib?

MADRID – Ještě dva dny poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-il zemřel ve vlaku ve své zemi, jihokorejské úřady o jeho smrti stále nic nevěděly. Také američtí činitelé byli zjevně na rozpacích; ministerstvo zahraničí zpočátku pouze vzalo na vědomí, že se tiskové zprávy o Kimově smrti zmínily.

Neschopnost jihokorejských a amerických zpravodajských služeb zachytit jakýkoliv signál o tom, co se stalo, svědčí nejen o neprůhlednosti severokorejského režimu, ale i o jejich vlastních nedostatcích. Americká letadla a satelity sledují Severní Koreu dnem i nocí a hranici mezi oběma Koreami pokrývá nejcitlivější technika pro sběr zpravodajských dat. Přesto víme o této zemi velmi málo – veškeré klíčové informace se totiž omezují na malou skupinku vůdců posedlých utajováním.

Změna ve vedení přichází v nejhorší možnou dobu. Jak známo, čínští představitelé doufali, že Kim Čong-il bude žít dost dlouho na to, aby stihl získat mezi různými frakcemi v zemi dostatečnou podporu pro nástupnictví svého syna Kim Čong-una.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XLqcxtu/cs;