px1946c.jpg

Mír prostřednictvím rozvoje

NEW YORK – Americká zahraniční politika v posledních letech selhávala zejména proto, že Spojené státy spoléhaly na vojenskou sílu při řešení problémů, které vyžadují rozvojovou pomoc a diplomacii. Na místech, jako jsou Súdán, Somálsko, Pákistán a Afghánistán, se z mladých mužů stávají bojovníci, protože nemají možnost získat výnosné zaměstnání. Lidé podléhají extrémním ideologiím, když nemohou uživit rodiny a když chybějící přístup k plánování rodičovství vede k nechtěné populační explozi. Americký prezident Barack Obama probudil naděje v novou strategii, avšak v americké politice mají dosud setrvačné síly navrch nad silami změny.

Prvním pravidlem při hodnocení skutečné vládní strategie je sledovat, kam putují peníze. Výdaje Spojených států na armádu jsou ve srovnání s jinými oblastmi vládnutí nesmírně přemrštěné a rozpočty navrhované Obamou na tom nic nemění. Pro nadcházející fiskální rok 2010 počítá Obamův rozpočet s vojenskými výdaji ve výši 755 miliard dolarů, což přesahuje americké rozpočtové výdaje ve všech ostatních oblastech s výjimkou takzvaných „mandatorních“ výdajů na sociální pojištění, zdravotnictví, splátky úroků ze státního dluhu a několik málo dalších položek.

Americké vojenské výdaje rozhodně převyšují součet federálních rozpočtových položek určených na školství, zemědělství, boj proti klimatickým změnám, ochranu životního prostředí, ochranu oceánů, energetické systémy, vnitřní bezpečnost, bydlení pro nízkopříjmové skupiny, národní parky a národní územní správu, soudnictví, mezinárodní rozvoj, diplomatická zastoupení, dálnice, veřejnou dopravu, záležitosti veteránů, kosmickou vědu a výzkum, stavební výzkum a vývoj, výstavbu vodních cest, přehrad a mostů, kanalizaci a odpadové hospodářství, komunitní výstavbu a řadu dalších oblastí.

https://prosyn.org/BEpDD54cs