0

Mír na všech frontách

JERUZALÉM – Od ztroskotání izraelsko-palestinských mírových rozhovorů v posledních dnech působení prezidenta Billa Clintona v Bílém domě nezažil Blízký východ tak frenetické tempo mírové diplomacie, jakého je svědkem dnes. V pásmu Gazy bylo mezi Izraelem a Hamásem dojednáno příměří, Izrael a Sýrie zahájili mírová vyjednávání a Izrael nabídl Libanonu šanci vyřešit otázky, které blokují bilaterální dohodu. Méně dramatické, ale přesto vytrvalé jsou mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou prezidenta Mahmúda Abbáse.

Stojí tedy Blízký východ před branami trvalého a všeobjímajícího míru? Ne tak docela.

S výjimkou rozhovorů z Annapolisu, které podle všeho nikam nevedou kvůli nesmiřitelným rozdílům zúčastněných stran v klíčových otázkách, jsou všechny ostatní mírové snahy spíše taktické než strategické. V žádné z nich zatím neexistují podmínky pro okamžitý skok z války do míru a zúčastněné strany samotné něco takového ani neočekávají.

K tomu, aby se příměří s Hamásem změnilo v předehru politických rozhovorů, by bylo zapotřebí smělého státnického přístupu. Izrael i Spojené státy však neoblomně trvají na vyloučení Hamásu z annapoliského procesu, dokud toto hnutí neuzná právo Izraele na existenci, zatímco Hamás se nevzdá své podstaty hnutí odporu jen proto, aby vstoupil do jednání, která pravděpodobně nenaplní ani minimální požadavky palestinského lidu.