0

Mlčící většina se musí vyslovit pro mír

Navzdory křehkému příměří v Libanonu nadále trvá riziko rozšiřující se války na Středním východě. Přespříliš politických předáků, včetně prezidenta George W. Bushe, ministerského předsedy Tonyho Blaira a vůdců radikálních skupin na Středním východě, dává před mírovým kompromisem přednost vojenským řešením.

Když Bush vykresluje Střední východ jako zápas mezi dobrem a zlem, případně mezi terorem a svobodou, opouští sféru politiky. Když se Izrael marně pokouší porazit Hizballáh, snaží se vyhnout bolestivým, ale nezbytným politickým kompromisům ohledně sporného území.

Problémy Středního východu se mnohem víc týkají politiky a kultury než souboje teroru se svobodou. Součástí problému je přetrvávající izraelská okupace Západního břehu a části jižního Libanonu. Dokud Izrael nebude souhlasit s návratem k hranicím z roku 1967 s drobnými úpravami a s ukončením politické nadvlády nad miliony Arabů na Západním břehu, neklid potrvá.

Další součástí problému je bezostyšná manipulace oblasti Perského zálivu ze strany Velké Británie a USA s cílem zajistit si ropnou jistotu. Jen stěží lze pochybovat o tom, že současná válka v Iráku se v jádru týká ropy. Nejprve britské impérium a poté USA bezmála 100 let manipulovaly vládami Středního východu, zahajovaly puče, kupovaly si loutkové režimy a podporovaly války, přičemž hlavním cílem bylo kontrolovat proudění ropy z regionu.