0

Účet za minulost pro rok 2005

Začátek roku je vždy vrcholem sezony pro ekonomické prognostiky. Až na nemnoho výjimek se ekonomové z Wall Street snaží podat co nejradostnější výklad situace, jaký jen data dovolí: chtějí, aby jejich klienti kupovali akcie, a šerosvitné předpovědi jich prodají jen poskrovnu.

Teď však i obchodníci předpovídají, že americké hospodářství bude v roce 2005 slabší než loni. Souhlasím s nimi a spadám do pesimistického spektra: letošek je možná rokem, kdy začneme platit za chyby minulosti.

Největší globální ekonomickou nejistotou je cena ropy. Je jasné, že producenti ropy nedokázali předvídat růst poptávky v Číně – tolik k moudrosti a prozíravosti soukromých trhů. Jistou roli hrají i problémy na straně nabídky na Středním východě (a v Nigérii, Rusku a Venezuele), přičemž nevydařené Bushovo dobrodružství v Iráku vyvolalo další nestabilitu. Přestože ceny už z nejvyšších hodnot mírně poklesly, OPEC dal jasně najevo, že přílišnou erozi cen nehodlá dopustit.

Vysoké ceny ropy jsou pro Ameriku, Evropu, Japonsko a další země dovážející ropu zátěží. Přírůstek na americkém účtu za dovoz ropy se jen za uplynulý rok odhaduje na asi 75 miliard USD. Účinek se podobá obrovské dani, která přesouvá bohatství do zemí vyvážejících ropu.