Pavel Sheremet Vitaliy Holovin/Getty Images

Ohrožená svoboda tisku na Ukrajině

NEW YORK – Význačný novinář běloruského původu Pavel Šeremet jel 20. července 2016 do práce v kyjevském studiu Rádia Vesti, když Subaru, které řídil, na rušné křižovatce vybuchlo. V okolí se otřásla okna a vznesli se ptáci. Šeremet (44) téměř okamžitě zemřel a ukrajinské státní zastupitelství záhy potvrdilo, že explozi způsobila bomba. Rok nato je však Šeremetova vražda stále nevyřešená.

Kdyby se jednalo o nahodilý bombový útok, moje organizace, Výbor na ochranu novinářů (CPJ), by poslední rok netrávila jeho investigativním prověřováním ani tlačením ukrajinské vlády k úplnému vyšetření. Šeremet však byl neúnavným obhájcem transparentnosti a demokracie, který pracoval jako novinář, nejprve ve svém rodném Bělorusku, pak v Rusku a naposledy na Ukrajině. Dokud se jeho vražda nevyřeší, pravda, kterou v životě hledal, bude jeho krajanům nad jeho smrtí unikat.

Vražda je nejzazší forma cenzury sdělovacích prostředků. Když násilně umírají novináři, do práce ostatních se usadí autocenzura. A když se zemi – zejména zemi, jako je Ukrajina, která aspiruje na členství v Evropské unii – nedaří postavit vrahy před soud, její deklarovaná věrnost demokracii a vládě práva zní jako prázdná slova.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/G6lVnazcs