Pád Samuelsonovy jistoty

LONDÝN – Číst Výbor ze Samuelsona ve stínu Velké recese znamená nahlédnout do myšlenkového rámce dávno minulé éry. Výbor sestává z týdenních komentářů Paula Samuelsona pro časopis Newsweek v letech 1966-1973.

Samuelson, laureát Nobelovy ceny, byl doyenem amerických ekonomů: jeho slavná učebnice Ekonomie prošla za autorova života čtrnácti vydáními a do základů nauky uvedla budoucí ekonomy z celého světa. Nebyl výhradním původcem, ale velkým popularizátorem „neoklasické syntézy“ – směsi neoklasické a keynesiánské ekonomie, která v oboru 50 let určovala hlavní proud.

Samuelson byl přesvědčený keynesiánec, přestože v omezeném smyslu. Jako zbytečnou odmítal většinu Keynesových útoků na zažitou ekonomii jeho doby a napsal, že „kdyby Keynes [začal] od prostého konstatování, že pokládá za realistické předpokládat, že nominální mzdy… jsou ulpívavé a vzdorují sestupným pohybům…, většina jeho postřehů by nebyla o nic méně platná“. Opravdovým Keynesovým přispěním byly pro Samuelsona nástroje, jež dal vládám k předcházení depresí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MmP0smY/cs;