Patentovaná léčba pro chudé není

CAMBRIDGE: Diskuse o cenách léků a duševního vlastnictví získávají na intenzitě. Mnoho léčiv, která mohou zachránit nebo podstatně prodloužit život, především léky proti chorobě AIDS, je vyráběno pod patenty amerických a evropských farmaceutických společností. Svou cenou, chráněnou patentem, jsou pak tyto medikamenty pro většinu chudých lidí v nejchudších zemích světa zcela nedostupné. A tak zatímco jsou pacienti s AIDS v bohatých zemích udržováni těmito léky při životě, miliony bezejmenných osob v chudých zemích umírají mnohem dříve, než by mohly, zanechávajíce za sebou bídu, sirotky a hospodářskou spoušť.

Typický léčebný režim stojí pacienta s nemocí AIDS v bohatém státě zhruba 10 000 dolarů ročně. Náklady na výrobu těchto léků jsou ovšem podstatně nižší než jejich tržní cena, která činí možná 300 až 500 dolarů ročně za kombinaci tří léků používaných k léčbě AIDS. Někteří kvalitní výrobci generických léčiv, například indická společnost Cipra, přišly v nedávné době s nabídkou těchto léků za cenu jen málo převyšující výrobní náklady. V reakci na tuto nabídku (a negativní publicitu) oznámily tři největší farmaceutické společnosti vlastnící patenty na léky proti AIDS – Merck, Abbott Laboratories a Bristol Myers Squibb –, že hodlají na africký trh dodávat své produkty s „nulovým ziskem“, tj. za přibližně pět set dolarů ročně na pacienta.

Tragédie milionů zbídačených lidí umírajících na AIDS na pozadí existujících způsobů léčby této choroby vyvolává řadu zásadních otázek na téma globálních vlastnických práv. Patentová ochrana totiž brání přístupu nejchudších obyvatel světa k základním lékům. Jak ale zkombinovat výhody globálního patentového systému, který financuje další výzkum a garantuje vývoj, se zajištěním toho, že si chudí lidé budou moci dovolit lékařskou péči, kterou zoufale potřebují?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DVL65SP/cs;