Man standing at lake in mountains.

Pragmatismus v politice klimatu

BERLÍN – Diplomatické úsilí s cílem vytvořit mezinárodní smlouvu ke zklidnění klimatické změny prodělává zásadní posun. Proces, který byl od roku 1992 řízený shora dolů, začíná být pozvolna nahrazován způsobem zdola nahoru. Místo toho, aby se nový přístup snažil vytvořit dohodu na základě právně závazných omezení, spoléhá na dobrovolné závazky jednotlivých zemí udržet na uzdě jejich podíl na klimatické změně.

V jistém smyslu to je přiznání selhání; takový přístup totiž jen nepravděpodobně omezí růst globální teploty o méně než 2°C, což je cíl nastavený OSN v roce 2010. Vzhledem k do současné chvíle pomalému tempu pokroku by ale mohly být malé, pragmatické kroky jednotlivých zemí mnohem produktivnější, než pokusy udělat velkou dohodu, která zůstane navždy nedosažitelná.

Mezinárodní vyjednavači udělali za posledních pět let významný pokrok, jsou však stále velmi daleko od dohody, která by splnila cíl 2°C. Výsledkem je, že diplomaté ze strachu, že další neúspěšný pokus o dosažení globální dohody zdiskredituje celý vyjednávací proces, přehodnotili své ambice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Yh53zoG/cs;