French Special Representative for the 2015 Paris Climate Conference Laurence Tubiana Frederic Stevens/Getty Images

Boj proti klimatickým změnám se vrací do Paříže

PAŘÍŽ – Od chvíle, kdy tehdejší francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius klepl kladívkem a prohlásil: „Pařížská dohoda o klimatu je přijata,“ uplynuly téměř dva roky. Příští týden přivítají prezident Emmanuel Macron a francouzská vláda vedoucí světové představitele i nestátní aktéry na summitu One Planet. Cílem tohoto shromáždění bude oslavit pokrok dosažený v oblasti klimatu od roku 2015 a upevnit politickou a ekonomickou podporu pro plnění cílů pařížské dohody.

Pařížskou klimatickou dohodu, tento historický úspěch diplomacie, jímž započala nová éra mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany klimatu, umožnila řada politických a společenských sil. Mezi nejvlivnější z nich patřila skupina více než 100 zemí známých jako „koalice vysokých ambicí“, která pomohla dohodu finalizovat v závěrečných dnech Konference OSN o změnách klimatu 2015 (COP21). Tato rozmanitá koalice lídrů – od nejbohatších států po nejzranitelnější tichomořské ostrovní státečky – zlomila politický pat, který několik let, ne-li desetiletí bránil klimatickému pokroku.

Když se nad tímto úspěchem zamýšlíme, jedna věc je naprosto zřejmá: potřeba ambiciózních koalic se vrátila. Silné globální vedení v oblasti klimatických změn vedlo předloni k diplomatickému vítězství a dnes je zapotřebí uzavřít nové ekonomické a politické aliance, aby se tyto závazky proměnily v činy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RqZyhjR/cs;