aboujaoude1_ALFREDO ESTRELLAAFP via Getty Images_solarpanelworkers Alfredo Estrella/AFP via Getty Images

Słuszna Zmiana Po Pandemii

LONDYN – Oszacowanie wszystkich gospodarczych skutków pandemii COVID-19 zajmie trochę czasu. Ale niektóre koszty już stają się widoczne, poczynając od dewastacji jaką ten kryzys przeprowadził w globalnej sile roboczej. Ponieważ zmiany klimatu grożą przede wszystkim najbardziej narażonym pracownikom na świecie, potrzebna jest całościowa reakcja na ten kryzys, która podkreśla zarówno sprawiedliwość, jak i zrównoważony rozwój.

Liczby malują ponury obraz. Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzega, że 1,6 miliarda pracowników w szarej strefie - prawie połowa światowej siły roboczej - jest „bezpośrednio zagrożona utratą środków do życia.” Unia Afrykańska informuje, że w samej Afryce zagrożonych jest prawie 20 milionów miejsc pracy, zarówno w sektorze formalnym, jak i nieformalnym. W Stanach Zjednoczonych gazeta The New York Times szacuje, że pomimo podstawowej stopy bezrobocia wynoszącej 13,3 % - i tak wyższej niż w jakiejkolwiek poprzedniej powojennej recesji - faktyczne bezrobocie jest bliższe 27%.

Oczywiście, rządy muszą działać, aby chronić pracowników przed COVID-19. Ale jeśli takie wysiłki mają sprawić, że gospodarka - i jej pracownicy - stanie się silniejsza poza obecnym kryzysem, muszą one także realizować cele zawarte w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 r. - w tym wyrażoną tam wizję „sprawiedliwej zmiany.” Oznacza to nie tylko przejście na zrównoważone wzorce rozwoju, ale także ochronę praw pracowników oraz ich źródeł utrzymania.


We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/RZrWy5gpl