Palestinské naděje v Baracka Obamu

RAMALLÁH – Vzdorovitě pozitivní kampaň za změnu v podání nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy vzbudila naděje nejen milionů Američanů, kteří pro něj hlasovali, ale i miliard dalších lidí z celého světa, kteří pro něj hlasovat nemohli. Po celém Blízkém východě stejně jako jinde narůstá očekávání, že Obamovo prezidentské působení se ponese ve znamení nové éry americké role ve světě.

Palestinci se silně ztotožňují s hnutím za občanská práva ve Spojených státech. Mnozí si vzpomínají na temné doby, kdy americká společnost vymáhala rasovou segregaci. Skutečnost, že táž společnost si o pouhých pár desetiletí později zvolila afroamerického prezidenta, oživuje naděje Palestinců, že v našem pokračujícím boji za spravedlnost a svobodu nakonec zvítězíme i my.

Obamův volební triumf přichází v symbolický okamžik palestinských dějin. Tento měsíc si připomínáme dvacáté výročí palestinského prohlášení nezávislosti. Text sepsaný poetickou rukou mého zesnulého přítele Mahmúda Darwiše je takřka vizionářský. Zatímco dříve vedla Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) kampaň za jediný, sekulární a demokratický stát rozkládající se na celém území mandátní Palestiny, naše prohlášení nezávislosti se přihlásilo k řešení založenému na existenci dvou států.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ix6HCmG/cs;