Čas pro Palestinu

PAŘÍŽ – Letos v září učinil prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás smělý krok, když přímo požádal Organizaci spojených národů o oficiální uznání Státu Palestina. Zdá se, že 193 členských zemí OSN je připraveno o této žádosti v příštích několika málo měsících hlasovat. Na Palestinu se dnes soustředí pozornost světa.

Je tomu už téměř dvacet let, co se „Blízkovýchodní kvartet“ – tvořený OSN, Spojenými státy, Evropskou unií a Ruskem – dohodl, že Palestinská samospráva a izraelská vláda by měly zajistit mír tím, že budou koexistovat jako dva samostatné státy. A přestože i americký prezident Barack Obama označil rozhodnutí kvartetu za základní princip, jímž se v otázce izraelsko-palestinského konfliktu řídí jeho diplomatické kroky, zůstává situace stejně neutěšená jako kdykoliv dříve, neboť ďábel se skrývá v detailech.

Palestinci chtějí nezávislý stát, ale pod podmínkou, že si zajistí Jeruzalém jako jeho hlavní město a že Izrael přestane rozšiřovat osady na území, které okupuje od šestidenní války v roce 1967. Izrael však nikdy ani neuvažoval o tom, že by postoupil Jeruzalém Palestině. Mnozí lidé doufají, že na základě tlaku na reformu městských hranic Izrael začne o tomto řešení přemýšlet.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/HPhqRF0cs