Palestina na rozcestí

Ve dlouho očekávaném projevu prezidenta Bushe o Blízkém východě zazněla vedle slov naděje pro obě strany také slova krajně odměřená. Pokud jde o naděje, ty jsou jasné: Izraelci si zaslouží bezpečnost a život beze strachu ze sebevražedných atentátníků a dalších projevů terorismu; Palestinci si zaslouží důstojné zacházení, konec izraelské okupace, nezávislost a státní svrchovanost.

Odměřenost patřila jen a pouze současnému palestinskému vedení; jméno Jásira Arafata ovšem nepadlo. Bush se jasně vyslovil pro nové palestinské vedení, které nebude "kompromitováno terorismem". Vyzdvihl, že současné vedení proti terorismu nebojovalo, ale spíš ho podporovalo a dokonce s ním "kšeftovalo". Odsoudil Palestinskou samosprávu za to, že odmítá mírové návrhy Izraele, a přislíbil americkou podporu při budování palestinského státu pod podmínkou, že Palestinci provedou změny na svých vedoucích postech. Neopomněl zopakovat, že "ke vzniku palestinského státu terorismus nepomůže".

Více odsoudit Arafata a celé palestinské vedení snad už ani nejde. Bush jasně naznačuje, že Arafat není partnerem pro mír, že dohody z Osla jsou vlastně odepsané a že tím pádem Palestinská samospráva, na jejichž základě vznikla, už neexistuje. Bush tak vlastně opatrně žongluje na hranici mezi arabským tlakem na podporu vzniku palestinského státu a svým vlastním slibem bojovat proti terorismu a nepodporovat počínání sebevražedných atentátníků.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZZm8mYX/cs;