588d5e0446f86f380ed79028_pa3297c.jpg

Kruté léto v Pákistánu

LÁHAUR – Červenec byl jedním z nejdrsnějších měsíců v dějinách Pákistánu. Zdejší establishment byl obviněn z obojetnosti v americkém válečném úsilí v Afghánistánu, když prý současně podporoval obě strany – Spojené státy i Taliban. Pákistánská veřejnost byla značně rozezlena ze způsobu, jímž britský premiér David Cameron s těmito podezřeními naložil. Některá z nich byla namířena i proti prezidentovi Asifovi Alímu Zardárímu, který se navzdory Cameronově nevybíravému jazyku rozhodl pokračovat v plánované oficiální návštěvě Londýna.

Veřejný hněv kvůli americkému a britskému obviňování pákistánské Meziagenturní zpravodajské služby (ISI) zesílil v době, kdy nepřetržité televizní zpravodajství zachycovalo devastaci a utrpení v důsledku záplav na severozápadě země, které byly nejhorší za posledních více než 80 let. Armáda zahájila rozsáhlé úsilí o pomoc postiženým. Její velitel, generál Ašfak Parvíz Kajání, jehož funkční období bylo nedávno dosti nezvykle prodlouženo o další tři roky, byl jediným vysokým představitelem země, který navštívil záplavami postižené oblasti a projevil zájem o trpící. A nebyla to jediná krize, při níž vojenské velení očividně dělalo, co veřejnost pokládala za správné.

Zveřejnění syrových zpráv americké rozvědky z Afghánistánu na serveru Wikileaks potvrdilo podezření, která již dlouho panovala. Řada zpráv z terénu popisovala kontakty mezi ISI a Talibanem, přestože se ISI podílela na boji proti některým Talibancům v Pákistánu. Záznamy obsahovaly bezprostřední svědectví o hněvu Američanů kvůli neochotě ISI konfrontovat vzbouřence, zejména pak ty, kteří útočili na jednotky USA a NATO nedaleko od pákistánských hranic. Zdá se, že ISI ponechala své komunikační linky otevřené některým Talibancům v naději, že je bude moci využít jako rezervní jednotky v případě další vojenské konfrontace s Indií nebo spěšného amerického stažení z Afghánistánu.

https://prosyn.org/SA0d2krcs