singer208_Piero CruciattiAnadolu Agency via Getty Images_racismprotest Piero Cruciatti/Anadolu Agency via Getty Images

Nepřihlížejme nečinně

MELBOURNE – Deník New York Times v březnu 1964 napsal, že brutální, dlouhotrvající a nakonec fatální útok na ženu jménem Kitty Genovese vidělo či slyšelo 38 svědků, ale nikdo neudělal nic, aby jí pomohl, ba dokonce nikdo ani nepřivolal policii. Později bylo zjištěno, že zpráva byla chybná, ale „efekt přihlížejícího“ je skutečný. Jak ukázala řada psychologických experimentů, je méně pravděpodobné, že jedinec přijde jinému na pomoc, když vidí, že nic takového nedělají ani jiní lidé, kteří by mohli pomoci.

Minulý měsíc za bílého dne na rušné ulici v italském městě Civitanova Marche jistý muž napadl a zabil holýma rukama nigerijského pouličního prodavače Aliku Ogorchukwua. Policie byla přivolána a kdosi útok nafilmoval, ale nikdo nezasáhl. Vprostřed pobouření veřejnosti to editorial v italském listu La Stampa označil za zámku toho, že zažíváme „soumrak civilizace“.

Kdybyste byli na místě, pomohli byste Ogorchukwuovi? Než odpovíte, vezměte v úvahu, že intervence by obnášela určité osobní riziko. Útočník sice nepoužíval žádnou zbraň, ale jak byste mohli vědět, že žádnou nemá? I bez zbraně byl navíc zjevně v ráži a měl sílu.

https://prosyn.org/FbkW1PGcs