gros89_Thomas Lohnes_Getty Images_brexit economy Thomas Lohnes/Getty Images

Ne až tak vysoké náklady brexitu

BRUSEL – Rozhodnutí britských občanů o „brexitu“ z Evropské unie se může stát největší „neudálostí“ letošního roku. Kromě slabší libry a nižších úrokových sazeb ve Velké Británii nemá referendum žádný trvalý dopad. Finanční trhy pár týdnů po hlasování vrávoraly, ale od té doby se opět zotavily. Spotřebitelské výdaje zůstávají nedotčené. Ještě překvapivější je, že navzdory nejistotě ohledně budoucích obchodních vztahů mezi Británií a EU zůstaly konzistentní také investice. Byly tedy náklady brexitu zveličené?

Ne tak docela. Velká Británie může ještě stále přijít kvůli brexitu o předpokládaných 2-3% HDP. Tyto ztráty však nezpůsobí prvotní hlasování o odchodu, nýbrž opuštění jednotného trhu a může k nim docházet během delšího období. Pokud se z odchodu stane desetiletý proces, pak se ztráty rozprostřou do tohoto období, takže Británie bude v průměru tratit 0,2-0,3% HDP ročně.

Pro Velkou Británii by to mohla být velmi dobrá zpráva. Díky slabší měně by země mohla těžit ze zvýšení exportní konkurenceschopnosti, která by mohla vyvážit tyto přírůstkové ztráty i přechodnou investiční slabost, jež pravděpodobně nastane.

https://prosyn.org/7I0Ml4Gcs