0

Odchod za osmnáct měsíců nebo za sto let?

BLOOMINGTON, INDIANA – Winston Churchill kdysi řekl, že za války je pravda tak cenná, že je nutné ji obklopit „tělesnou stráží lží“. Iráckou válku v americké kampani před volbou prezidenta – a bohužel v samotném dnešním Iráku – tělesná stráž lži sice snad neobklopuje, ale rozhodně se na ni nabalil početný průvod partajních polopravd, cynické lhostejnosti a nepoučené paličatosti.

Američtí demokraté setrvale obhajují úplné stažení vojsk Spojených států z Iráku během osmnácti měsíců, navzdory skutečnosti, že nikdo z racionálně uvažujících pozorovatelů nevěří, že irácké síly budou do té doby schopné zabezpečit hranice Iráku a potlačit bezpočet místních milic, které jsou stále po zuby ozbrojené.

Plán demokratů (lze-li jej označit za plán) ignoruje podrývání iráckých státních institucí ze strany Íránu, které bude pokračovat, dokud tyto instituce nezesílí natolik, aby se dokázaly takovým intrikám bránit. Fakt, že Barack Obama trvá na tom, že Irák ve válce proti teroru nikdy nepředstavoval hlavní frontu, je navíc urážkou vzpomínky na desítky tisíc – ba možná stovky tisíc – iráckých civilistů a amerických vojáků, jež sebevražední atentátníci al-Káidy od roku 2003 zavraždili. Ostatně už v roce 2004 sami teroristé považovali Irák za hlavní frontu svého tažení.

Člověka nerozveselí ani opakované výzvy Josepha Bidena k „měkkému rozdělení“ Iráku, třebaže celá irácká politická třída tuto představu odmítla.