0

Náš virtuální středověk

Wikipedie , otevřená encyklopedie dostupná na internetu, je nejúžasnějším kolektivním intelektuálním projektem, do jehož realizace se lidé pustili – a snad uspěli. Vyžaduje jednak pozornost, jednak přispění těch, komu leží na srdci budoucnost vědění.

Kvůli rychlosti, s níž se Wikipedie stala pevnou součástí kyberprostoru, prošel její skutečný význam do velké míry bez povšimnutí. Od svých šestých narozenin v roce 2007 Wikipedie nepřetržitě patří mezi deset nejčastěji navštěvovaných webových lokalit na světě. Každý den do ní nahlíží 7% všech 1,2 miliard uživatelů internetu a míra jejího využití roste rychleji než míra využití internetu jako celku.

Wikipedie je encyklopedie, do níž může přispět každý s troškou času, výřečnosti a schopnosti práce na počítači. Každý může změnit kterékoli heslo nebo vytvořit nové a výsledek bude okamžitě zveřejněn, takže jej všichni uvidí – a případně zpochybní.

„Wiki“ je havajský slovní základ, který byl v roce 2007 oficiálně přidán do angličtiny a vyjadřuje něco vykonaného v rychlosti – v našem případě jde o změny v kolektivním souboru vědění. Nějakých 4,7 milionu „wikipedistů“ už přispělo k 5,3 milionu hesel, z nichž třetina je v angličtině a zbytek ve více než 250 jazycích. Navíc existuje poměrně velká skupina skalních přispěvatelů: zhruba 75 tisíc wikipedistů se přičinilo zápisem alespoň do pěti hesel v kterémkoli 30denním období.