Náš nevyvážený svět

Hledání nového výkonného ředitele MMF slouží jako palčivá připomínka, jak nespravedlivé jsou dnešní mezinárodní instituce. Ty byly vytvořeny v poválečném světě po roce 1945 a odrážejí realitu, která již dávno přestala existovat.

Uspořádání a rozdělení moci v OSN, MMF, Světové bance a skupině G7 reflektuje celosvětovou rovnováhu, která dávno zmizela. Po druhé světové válce byly Německo a Japonsko poraženými agresory, Sovětský svaz představoval významnou hrozbu a Čínu pohlcovala občanská válka, která posléze vynesla k moci Maovy komunisty. Mnoho zemí takzvaného „třetího světa" buďto získalo nezávislost teprve krátce předtím, nebo stále zůstávalo koloniemi; všechny pak byly velice chudé.

V roce 1945 existovalo na světě 74 nezávislých států; dnes je jich 193. Komunismus je mimo hranice Číny, Kuby a Severní Koreje populární pouze v západoevropských kavárnách a několika amerických univerzitních areálech. Německo je sjednocené a velká část třetího světa roste rychleji než svět první: počítačový software se vyvíjí v Béngalúru a americké postgraduální programy včetně obchodních škol dostávají tisíce přihlášek od bystrých čínských studentů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ob9b4AE/cs;