0

Naše léto plné extrémů

BERLÍN – V letošním létě se vyskytly extrémní meteorologické jevy v Rusku, Pákistánu, Číně, Evropě, Arktidě – prakticky všude, kde si vzpomenete. Souvisí to však s globálním oteplováním a jsou na vině lidské emise?

Nelze sice vědecky dokázat (a koneckonců ani vyvrátit), že jakýkoliv konkrétní extrémní jev způsobilo globální oteplování, avšak můžeme říci, že globální oteplování velmi pravděpodobně zvyšuje frekvenci i závažnost mnoha typů extrémního počasí.

Centrální Rusko už celé týdny sužuje nejhorší vlna veder v dějinách země, která si pravděpodobně vyžádala tisíce obětí. V důsledku sucha a horka se pak nekontrolovaně rozšířilo více než 500 požárů, které zahalují Moskvu dusivým kouřem a ohrožují několik jaderných zařízení. Ruská vláda zakázala vývoz pšenice, což prudce zvýšilo světové ceny obilí.

Pákistán zatím bojuje s nevídanými záplavami, které si vyžádaly životy více než tisíce lidí a postihly miliony dalších. Bleskové povodně v Číně až dosud zabily přes tisíc osob a zničily více než milion domů. V menším měřítku trpí vážnými záplavami také evropské země jako Německo, Polsko a Česká republika.