4

Pravda po našem

NEW YORK – Rick Santorum, bývalý senátor Spojených států usilující o republikánskou nominaci do letošního souboje samp#160;prezidentem Barackem Obamou, říká prapodivné věci o Nizozemsku. Deset procent všech úmrtí vamp#160;oné zemi, prohlásil nedávno, jde na vrub eutanáziím, které se zamp#160;poloviny provádějí vynuceně u bezbranných pacientů. Senioři jsou tak vyděšení, že je vražední doktoři usmrtí, že nosí náramky samp#160;nápisem: „Nepřeji si eutanázii.“

V zemi, která se čím dál častěji dostává do zpráv kvůli odporným výrokům pravicových populistů o muslimech a Řecích, musí být Santorumovy bludy zamp#160;jistého pohledu úlevou. Santorumův náhled na Nizozemsko jako jakousi progresivní dystopii vyznívá dnes skutečně poněkud staromódně.

Nizozemce to nicméně zneklidnilo. Někteří poslanci tamního parlamentu se dokonce ptali, nemá-li ministr zahraničí ve Washingtonu vznést stížnost.

Santorumovo fantazírování bylo ovšem rychle vyvráceno vamp#160;samotných USA. List The Washington Post dospěl kamp#160;závěru, že „nejsou sebemenší důkazy, jimiž by se Santorumova tvrzení dala podložit“, a označil za „výmluvné“, že manažeři jeho kampaně se ani nenamáhali je obhajovat. Jedna americká televizní stanice se dokonce jménem amerického lidu omluvila nizozemskému reportérovi.