Naše energetická budoucnost

Co se týče energie, před iráckou válkou se všechno zdálo snadné. USA svrhnou Saddáma, po krátkém období rekonstrukce se zpřístupní ohromné irácké ropné zásoby a světové ceny ropy klesnou pod 20 dolarů za barel. Místo toho se světové ceny ropy vyšplhaly na 35 dolarů za barel. Není tedy divu, že k dodávkám energií se obrací nová pozornost. Základní poučení je ale jasné: současné energetické modely jsou riskantní a musí se změnit.

V nadcházejících desetiletích budou naši hospodářskou a geopolitickou budoucnost formovat dva vzájemně související energetické problémy. Prvním je to, že závislost na ropě ze Středního východu je čím dál riskantnější. Nikdo neví, kolik ropy zbývá a kolik bude stát její dobývání, přesto během příštího čtvrtstoletí, ba dokonce snad během několika nejbližších let, bude světová produkce ropy zřejmě kulminovat. Zbývající zásoby ropy budou soustředěné v oblasti nestabilního Středního východu.

S růstem Číny, Indie, Brazílie a dalších zemí bude zároveň prudce stoupat světová poptávka po energiích. Jestliže je Střední východ v kritické situaci už teď, představme si, k čemu by mohlo dojít, pokud se soupeření o Střední východ mezi Amerikou, Evropou, Čínou, Indií, Japonskem a dalšími ještě zostří.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XfVBAlq/cs;