sanchez2_Artur WidakNurPhoto via Getty Images_unflag Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Ożywienie Multilateralizmu

MADRYT – W ubiegłym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przeprowadziła ogólnoświatowe konsultacje z udziałem ponad miliona osób z 193 krajów. Komentarz po tym wydarzeniu wskazywał na kilka ważnych faktów. Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ musi odpowiedzieć wzmacniając multilateralizm oparty na zasadach.

Po pierwsze, konsultacje wykazały, że oczekiwania i nadzieje kobiet, mężczyzn, dziewcząt i chłopców na całym świecie są uderzająco podobne. Chcemy lepszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, urządzeń sanitarnych oraz edukacji. Chcemy także większej solidarności z tymi, których najmocniej dotknęła pandemia oraz z tymi, którzy żyją w ubóstwie. W dłuższej perspektywie głównym problemem według respondentów jest podwójny kryzys związany ze zmianą klimatu i postępującą utratą różnorodności biologicznej. Prawie 90% uczestników zgadza się, że współpraca globalna jest niezbędna do radzenia sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, a większość uważa, że pandemia sprawiła, że współpraca międzynarodowa stała się jeszcze ważniejsza. Szczególnie zachęcające jest to, że młodzi ludzie na całym świecie wyraźnie pragną większej współpracy międzynarodowej.

Zeszłoroczne konsultacje były wezwaniem do działania. W odpowiedzi Sekretarz Generalny ONZ-tu António Guterres opublikował Our Common Agenda (Nasz Wspólny Program), który jest kontynuacją Deklaracji Politycznej ONZ75 przyjętej rok temu przez wszystkich szefów państw i rządów należących do ONZ. Nowa agenda określa śmiały plan jak możemy stawić czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego oraz jutra.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jVy2zUtpl