sanchez2_Artur WidakNurPhoto via Getty Images_unflag Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Jak oživit multilateralismus

MADRID – Organizace spojených národů loni uskutečnila celosvětové konzultace za účasti více než milionu lidí z 193 zemí světa. Zpětná vazba ukázala několik důležitých skutečností. A letošní Valné shromáždění OSN na ně musí reagovat podporou multilateralismu založeného na pravidlech.

Za prvé konzultace zjistily, že očekávání a naděje žen, mužů, dívek a chlapců z celého světa se neuvěřitelně podobají. Lidé si přejí lepší přístup k základní zdravotní péči, kanalizaci a vzdělání. Chtějí také vidět větší solidaritu s lidmi, které nejhůře zasáhla pandemie a kteří žijí v chudobě. Největší dlouhodobou obavou respondentů je dvojí krize v podobě klimatických změn a s nimi spojené zrychlující se ztráty biodiverzity. Téměř 90% účastníků souhlasí s názorem, že pro řešení dnešních výzev je klíčová globální spolupráce, a většina se jich domnívá, že pandemie ještě zvýšila naléhavost mezinárodní kooperace. Zvlášť povzbudivá je přitom skutečnost, že větší mezinárodní spolupráci si jednoznačně přejí mladí lidé z celého světa.

Loňské konzultace představovaly výzvu k činu. Generální tajemník OSN António Guterres nyní zveřejnil program Naše společná agenda navazující na Politickou deklaraci UN75, kterou loni schválily hlavy států a předsedové vlád všech členských zemí OSN. Nová agenda formuluje smělý plán, jak řešit dnešní a budoucí výzvy.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jVy2zUtcs