school kids india Paul Simpson/Flickr

Vědomostmi k pokroku

LONDÝN – Přibližně před 236 lety prolomil jeden mladý guvernér z amerického státu Virginia konvence vzdělávací reformy. Ve svém návrhu zákona o obecnějším rozšíření znalostívolal ThomasJefferson po „systému obecných předpisů“, který dosáhne ke všem občanům, „od nejbohatších po nejchudší“. Byl to první krok k vytvoření amerického systému veřejného školství – institucionální sítě, která pomohla urychlit vzestup země do globálního popředí.

Do začátku dvacátého století byly Spojené státy světovým lídrem v oblasti veřejného školství. Investice do vzdělání se staly katalyzátorem hospodářského růstu, tvorby pracovních míst a zvýšené sociální mobility. Jak ukázali Claudia Goldinová a Lawrence Katz, byl to právě americký „excepcionalismus“ ve vzdělání, jenž zemi umožnil nechat za zády evropské státy, které do lidského kapitálu investovaly nedostatečně.

Tento týden se vedoucí světoví představitelé scházejí v Oslo na summitu o vzdělání pro rozvoj a poučení z této zkušenosti dnes ani nemůže být relevantnější. V době, kdy je globální ekonomika stále více založená na znalostech, jsou vzdělání a kvalifikace obyvatel určité země pro zajištění její budoucnosti důležitější než kdykoliv dříve. Státům, jimž se nepodaří vybudovat začleňující vzdělávací systémy, hrozí loudavý růst, rostoucí nerovnost a ztracené příležitosti ve světovém obchodu.

https://prosyn.org/G9CKNRScs