Otevírání Číny, tehdy a nyní

WASHINGTON, DC – Když Richard Nixon a Henry Kissinger pootevřeli v& letech 1971 a 1972 Ameriku Číně, byl to historický průlom. Méně proslul neméně významný další zásadní krok, jejž přesně před 30 lety podnikl Jimmy Carter, když mezi Čínou a Spojenými státy navázal úplné diplomatické vztahy. Bez tohoto počinu, oznámeného 15.& prosince 1978, by se vztahy USA-Čína nemohly rozvinout za úroveň úzkého styku na nejvyšší úrovni s& omezenou agendou.

Když v& roce 1977 odešli z& úřadu prezident Gerald Ford a Kissinger, zanechali po sobě neúplný, a tedy nestabilní vztah s& Čínou. USA stále pod názvem Čínská republika uznávaly Tchaj-wan jako legitimní a jedinou čínskou vládu. Od roku 1972 Amerika i Čína provozovaly v& hlavním městě toho druhého malou „styčnou kancelář“, bez úředního uznání. Oficiální styky byly velice omezené a roční bilaterální obchod nedosahoval ani miliardy dolarů. (Dnes činí ohromujících 387 miliard dolarů.)

Carter se ujímal úřadu s& nadějí, že vztahy s& Čínou normalizuje. Znamenalo to přenést americké oficiální uznání z Tchaj-wanu na pevninu. To někteří lidé považovali za prosté uznání reality, ale ve skutečnosti se jednalo o závažný krok vyžadující diplomatický um a politickou odvahu.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/Sd3BBuQcs