berlinwallGettyImages113976143 Patrick PIEL/Gamma-Rapho via Getty Images

Vzestup nacionalismu po pádu Berlínské zdi

BERLÍN – Pád Berlínské zdi v noci na 8. listopadu 1989 dramaticky a náhle urychlil zhroucení komunismu v Evropě. Konec cestovních omezení mezi Východním a Západním Německem uštědřil uzavřené společnosti Sovětského svazu smrtelnou ránu. Zároveň byl známkou vyvrcholení vzestupu otevřených společností.

Deset let před tím jsem se zapojil do úsilí, které označuji za svou politickou filantropii. Stal jsem se zastáncem koncepce otevřené společnosti, již mi vštípil Karl Popper, můj mentor na London School of Economics. Popper mě učil, že dokonalé poznání je nedosažitelné a že totalitní ideologie, které tvrdí, že jsou držitelem konečné pravdy, se dokážou udržet jedině pomocí represivních prostředků.

V 80. letech jsem podporoval disidenty napříč sovětským impériem a v roce 1984 se mi podařilo v mém rodném Maďarsku založit nadaci. Poskytovala finanční podporu jakékoli aktivitě, již neinicioval stát jedné strany. Opírala se o ideu, že při povzbuzení nestranických aktivit si lidé začnou uvědomovat klamnost oficiálního dogmatu – a zabralo to skvěle. S ročním rozpočtem ve výši tří milionů dolarů byla nadace silnější než ministerstvo kultury.

https://prosyn.org/h5GMhA5cs