1

Jak ukončit syrskou hrůzu

RIJÁD – Žádné téma v dnešním světě nemá větší bezprostřední důležitost než potřeba ukončit občanskou válku v Sýrii. Uplynulých dva a půl roku bylo katastrofou pro mír, stabilitu i naše vnímání společné humanity. Srdceryvné záběry nevýslovného a bezhlavého násilí proti civilistům šokovaly svět. Podle posledních odhadů Organizace spojených národů přišlo v důsledku zločinného chování režimu Bašára Asada o život více než 100 000 Syřanů včetně mnoha dětí.

V sousedních zemích dnes žijí více než dva miliony syrských uprchlíků a přímo v Sýrii musely opustit své domovy přes čtyři miliony osob. Vraždy pokojných demonstrantů, ostřelování obytných čtvrtí, popravy vojáků, kteří odmítají střílet na své spoluobčany, a použití chemických zbraní, to vše vytvořilo obraz režimu, který systematicky opovrhuje nejzákladnějšími mezinárodními morálními a právními standardy.

Nechce-li svět jen spokojeně sledovat pokračování masakru, musí být syrský režim a jeho nástroje útisku odstraněny. Hanebná akceptace beztrestnosti pro Asada a jeho hrdlořezy mezinárodním společenstvím je kaňkou na svědomí světa. Lavírování západních lídrů a bezcitná, cynická a velkopanská podpora Asada Ruskem a Čínou představují stigma, které si dotyční ponesou navěky. A podpora režimu Íránem není ničím menším než válečným zločinem.

Současná šaráda kolem mezinárodní kontroly Asadova chemického arzenálu by byla zábavná, kdyby zároveň nebyla tak křiklavě věrolomná. Umožnila sice americkému prezidentovi Baracku Obamovi ustoupit od hrozby vojenské intervence v reakci na použití chemických zbraní režimem, ale zároveň Asadovi umožnila dál masakrovat vlastní lid. Je absurdní věřit, že „bezděčná“ poznámka amerického ministra zahraničí Johna Kerryho o zničení syrského arzenálu chemických zbraní byla čímkoliv jiným než dobře zrežírovaným úvodem k diplomatické hře Ruska, která umožní USA stáhnout se do pozadí.