Cupcakes_Robyn Lee_Flickr Robyn Lee/Flickr

Zdravotnictví bez amantů

LAGOS – Během večeře v jedné restauraci v nigerijském hlavním městě Abuja jsem nedávno pozorovala nesourodý pár. Muži bylo od pohledu nejméně 60 let, ale měl na sobě přiléhavé džíny a těsně padnoucí tričko bez rukávů; na krku mu visel velký zlatý řetěz, a přestože bylo po osmé večer, měl na očích tmavé sluneční brýle. Jeho společnice, která nevypadala na víc než na 22 let, ho následovala se třemi kamarádkami. Snažila se ho zapojit do hovoru, dokonce se k němu čas od času naklonila, aby mu dala polibek, ale ani slabý úsměv nedokázal zakrýt rostoucí nepohodlí jejího amanta.

Podobné vztahy samozřejmě nejsou ničím novým ani se neomezují pouze na Nigérii. Málokoho dnes šokuje, když zámožný starší muž naváže vztah s mladší a chudší ženou pod příslibem, že jí výměnou za společnost bude financovat vzdělání, cestování či nákupy. Překvapivé spíše je, když se některý z těchto vztahů rozvine do něčeho hlubokého a trvalého.

Vztah mezi Afrikou a Západem tuto dynamiku milenky a amanta silně připomíná, a to zejména v oblasti zdravotnictví. Po celá desetiletí se zdravotnické inovace kopírovaly podle rozvinutých zemí, snad s drobnými variacemi, protože se předpokládalo, že tatínek ví všechno nejlépe. Výsledky však byly rozpačité, drahé a téměř nikdy ne dlouhodobě udržitelné.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/QxVIDDacs