28

Nový strop pro ceny ropy

LONDÝN – Rozhoduje-li o osudu světové ekonomiky jedno číslo, je to cena barelu ropy. Každé globální recesi od roku 1970 předcházelo přinejmenším zdvojnásobení ceny ropy a pokaždé, když cena ropy o polovinu klesla a zůstala snížená o zhruba šest měsíců, následovalo zrychlení globálního růstu.

Po pádu ze 100 na 50 dolarů se teď cena ropy pohybuje právě na této kritické hladině. Měli bychom tedy očekávat, že se padesátidolarová mez stane spodní hranicí nebo stropem nového rozpětí cen, za něž se bude ropa obchodovat?

Většina analytiků považuje padesátidolarovou hladinu za dolní hranici, či dokonce odrazovou plochu, protože pozice na termínových trzích ukazují na očekávání poměrně rychlého návratu na 70 až 80 dolarů. Ekonomie a historie ale naznačují, že dnešní ceny by se měly pokládat za pravděpodobný strop mnohem nižšího rozpětí cen, které může sahat až k 20 dolarům.

Pro pochopení proč je nejprve potřeba zohlednit ideologickou ironii v srdci dnešní energetické ekonomiky. Trh s ropou vždy charakterizovala přetahovaná mezi monopolem a konkurenčním soupeřením. Většina západních komentátorů si však odmítá připustit, že zastáncem konkurenční soutěže je dnes Saúdská Arábie, kdežto svobodomilní naftaři z Texasu se modlí za OPEC, aby opět získala svou monopolní moc.