buruma183_Mark Schiefelbein-PoolGetty Images_china xi Mark Schiefelbein-PoolGetty Images

Dějiny utvářené dekrety

NEW YORK – Šanghajská lektorka žurnalistiky Sung Keng-ji byla v prosinci propuštěna za to, že dělala svou práci. Podněcovala totiž své studenty, aby si ověřili oficiální svědectví o nankingském masakru z roku 1937 – orgii hromadného vraždění a znásilňování, kterého se v tehdejším hlavním městě Číny dopustila Japonská císařská armáda. Další učitel Li Tchien-tchien, který proti tomuto propuštění protestoval, byl potrestán hospitalizací v psychiatrické léčebně.

Ověřování fakt je přesně tím, co by novináři měli dělat. Protože se však zvěrstva v Nankingu během Druhé čínsko-japonské války stala základním stavebním kamenem čínského nacionalismu, a tím i propagandy Komunistické strany Číny, je jakékoliv kritické hodnocení toho, co se tehdy přesně stalo, vnímáno jako kritika čínské vlády.

Zde je možná namístě vysvětlení. Až do Mao Ce-tungovy smrti v roce 1976 se oficiální čínské prameny věnovaly nankingskému masakru jen okrajově. Za Maa byly dějiny spíše hrdinným příběhem o vítězství komunismu nad fašismem a buržoazními utiskovateli. Nanking byl v době čínsko-japonské války hlavním městem Kuomintangu neboli Čínské národní strany. Nankingský masakr byl tudíž příběhem o porážce nacionalistů, nikoliv o hrdinství komunistů.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/Lc2FVxMcs