0

Zkraťte je o hlavu

WASHINGTON, DC – Konečně se zdá, že Obamova vláda uvažuje, že rázně zakročí proti americké bankovní elitě. Po nedávném volebním nezdaru v& Massachusetts se oprašují návrhy na zmenšení tržní moci bank, jež předložil bývalý předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker.

Až doposud šlo o docela jinou historiku – v& zásadě o vítězství šéfů velkých bank, a to už od jara roku 2009, kdy se zdravějším ústavům dovolilo začít splácet prostředky, které čerpaly z& Programu sanace problémových aktiv ministerstva financí USA. To jim umožnilo vyklouznout i z& oněch velice mírných zvláštních podmínek, jež si vláda stanovila ve vztahu k& odměnám a platům.

V& rozhodujícím okamžiku krize a záchran – od září 2008 do počátku roku 2009 – Bushova i Obamova vláda přivíraly oči. Vážně míněné úvahy o sesazení bankéřů, kteří se na vzniku krize podíleli, ani o rozdělení jejich bank se vůbec neobjevily.

Jestliže se ta či ona branže propadne do krize, člověk obvykle očekává seriózní reorganizaci. I když se očividná neschopnost mísila s& jistou mírou smůly, obvyklý předpoklad zní: pokud vaše společnost potřebuje záchrannou ruku vlády, musí se u vás změnit nejvyšší vedení. Právě takové zásady po mnoho let důsledně prosazovalo americké ministerstvo financí, přímo i prostřednictvím vlivu na MMF, když se do šlamastyky dostávaly jiné země.